ZABIEGI HIGIENIZACJI

Każdy pacjent wie, że mycie zębów powinno następować po każdym posiłku, a minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a zabieg oczyszczania powinien być uzupełniany przez zastosowanie nici dentystycznych oraz płukanek. Użycie szczoteczki z pastą to tylko połowa sukcesu, gdyż płytka nazębna nagromadzona w przestrzeniach międzyzębowych jest możliwa do usunięcia tylko za pomocą nici dentystycznej.

Mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, sukcesywnie narastający kamień oraz gromadzące się osady nie tylko wpływają na estetykę naszego uśmiechu czy świeżość oddechu, ale przede wszystkim mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł. Objawia się to krwawieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem, a nawet bolesnością. Nieleczone zapalenie dziąseł może w konsekwencji prowadzić do zaniku kości oraz rozchwiania zębów, a także ma wpływ na cały nasz organizm gdyż jest to, najprościej ujmując, siedlisko bakterii! Dlatego tak ważne jest aby zabieg oczyszczania przeprowadzany był regularnie co 6 miesięcy, a nawet częściej u pacjentów, którzy mają zwiększoną tendencję do gromadzenia się kamienia. Kamień nazębny jest zdecydowanie twardszy niż płytka nazębna i nie ma możliwości usunięcia go za pomocą zwykłej szczoteczki i pasty. Niezbędna jest wizyta u stomatologa lub higienistki.

Profesjonalne zabiegi higienizacji polegają na dokładnym usunięciu kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów na zębach i składają się na nie:

 • skaling
 • piaskowanie
 • polerowanie
 • pluoryzacja
 • instruktaż higieny jamy ustnej

SKALING to usuwanie płytki oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą narzędzi ultradźwiękowych, które rozbijają go na kawałeczki. Skalery są wyposażone w różne końcówki, umożliwiając dotarcie w najmniejsze szczeliny pomiędzy zębami. Dodatkowo używamy również specjalnych paseczków ściernych i perforowanych, które pomagają usuwać resztki kamienia z przestrzeni międzyzębowych, tam gdzie nawet najcieńsza końcówka nie jest w stanie
dotrzeć. Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać pewien dyskomfort.

PIASKOWANIE to zabieg usuwający twarde osady powstałe wskutek m.in. palenia tytoniu, picia kawy, herbaty oraz spożywania niektórych pokarmów. Za pomocą silnego strumienia wody, powietrza oraz drobnego „piasku”(wodorotlenek sodu) usuwamy przebarwienia nawet te z najmniejszych szczelin. Po tym zabiegu możemy mieć efekt porównywalny z wybielaniem zębów, gdyż wyeliminowanie wszelkich nalotów przywraca naturalny kolor szkliwa.

POLEROWANIE służy wygładzeniu powierzchni zębów. Używamy do tego celu specjalnych szczoteczek oraz past polerujących. Polerowanie zabezpiecza przed odkładaniem płytki nazębnej oraz gromadzeniem osadów oraz zapewnia uczucie czystości i świeżości w jamie ustnej. Na koniec przepłukujemy kieszonki dziąsłowe specjalnym preparatem Parosin, zawierającym nanokoloid srebraktóry skutecznie dezynfekuje oraz minimalizuje stany zapalne. Preparat jest umieszczony w specjalnej strzykawce z zagiętą końcówką, którą wprowadzamy jak najgłębiej do kieszonki dziąsłowej.

FLUORYZACJA jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu zniwelowanie chwilowej nadwrażliwości po zabiegu oraz wzmacnia oczyszczone powierzchnie zębów przed wystąpieniem nowych ubytków próchnicowych. Na zęby aplikujemy preparaty o zwiększonej zawartości fluoru w formie lakieru lub pianki. Po zabiegu fluoryzacji należy powstrzymać się całkowicie od picia oraz spożywania pokarmów przez minimum 1 godzinę. W tym czasie wchłanianie fluoru w głąb szkliwa jest największe. Zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny.

Na zakończenie wizyty pokazujemy pacjentowi jak prawidłowo szczotkować oraz nitkować zęby oraz przekazujemy zalecenia po zabiegu. Do najważniejszych należą:

 • Po zabiegu należy bezwzględnie powstrzymać się od jedzenia i picia oraz palenia papierosów przez minimum 1 godzinę
 • Przez 24 godziny należy unikać spożywania barwiących pokarmów oraz napoi takich jak: jagody, buraczki, curry, coca-cola, kawa, herbata, czerwone wino. Wskazane jest zachowanie „białej diety”. Powinno się unikać także pokarmów kwaśnych (cytrusy) i oblepiających zęby (toffi, biszkopty)
 • Możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości zębów na ciepłe, zimne czy kwaśne.
  Należy zastosować wtedy pasty i płukanki znoszące nadwrażliwość np. Sensodyne, Elmex Sensitive.
 • Nie należy myć zębów pastą wybielającą, aby jak najdłużej utrzymać efekt fluoryzacji.

Skaling i piaskowanie jest polecane w szczególności osobom planującym poddać się
zabiegowi wybielania. Zęby nie powinny mieć nagromadzonych osadów oraz kamienia, gdyż uniemożliwia to uzyskanie odpowiedniego efektu. Stanowi także dodatkową barierę dla żelu wybielającego. Niewielkie ilości osadu są rozpuszczane przez substancję wybielającą, jednak warstwa kamienia w szczelinach pozostanie. Jeżeli więc od ostatniego oczyszczania minęło więcej niż 6 miesięcy lub planujesz zabieg wybielania, umów się na wizytę higienizacyjną.

W gabinecie MILVA Stomatologia profesjonalne zabiegi higienizacji wraz z instruktażem higieny jamy ustnej wykonuje dyplomowana higienistka stomatologiczna.

About the author: milva